Mini loft EIN-KAREM

דייר עסוק וחובב אמנות הסביר למעצבות מהם הצרכים החלומות שלו וביקש לראות את הדירה רק כשתהיה מוכנה. התוצאה: דירה מקסימה בגוונים חמימים, עם אווירה נעימה ומזמינה

דירת סטודיו בת כ-80 מ’, שכוללת כניסה, מטבח ופינת אוכל, חדר רחצה ושירותים, חלל מגורים פתוח שבו אזורי פעילות מוגדרים: פינת עבודה, פינת אירוח וטלוויזיה ואזור שינה, עם יציאות למרפסות שמש מלפנים ומאחור מפינת האוכל. מדובר בדירה שהיא חלק מקומפלקס של דירות שהיה פעם בית ערבי גדול שנבנה במדורג על ההר, בשכונת עין כרם שבירושלים. המבנה שופץ לפני כמה שנים על ידי אדריכל ירושלמי שהפך אותו לקומפלקס בן 3 דירות.

 

הדייר עוסק בתחום הרפואה, ובשעות הפנאי באמנות: מצייר, רושם, מצלם, ועוסק באמנות פלסטית ובפיסול. 

הקו שהנחה את המעצבות וההשראה באה מהסביבה החיצונית, נוף ואווירה של שכונת עין כרם הקסומה והאמנותית בפאתי ירושלים, לצד השראות שבאו מסגנון חיים ייחודי ומתוחכם של הדיירים: פיוז’ן שבין רפואה, מדע ואמנות.

לפני השיפוץ הדירה היתה עירומה וריקה, ובמסגרת הפרויקט נתבקשנו להלבישה ולסגנן אותה מחדש. המעצבות התבקשו לגבש מחדש את הקונספט העיצובי ולהתאים את הקו הסגנוני של העיצוב בכל החללים.

בבית שולבו פריטים בסגנון חדש מודרני ועכשווי עם ישן, נוסטלגי וקולוניאלי. שילוב מזרח ומערב, במאפיינים קולוניאליים, מזוודות מסע, תמונות אווירה וחפצי נוי, והתקבלה תוצאה בעלת קסם עדין ולוק של חלל מאד אישי, בגוונים חמימים, עם אווירה נעימה מרגיעה ומזמינה.

פינת השינה. מזוודות, תמונות אווירה וחפצי נוי:

 

  

המטרה הייתה ליצר חלל ביתי ונינוח שהקו העיצובי שבו והסטיילינג יהיה בהלימה עם המבנה מחד ועם אישיות הלקוחות וסגנון חייהם מאידך.

המעניין הסיפור המיוחד הזה הוא שהלקוח הוא אדם עסוק וביקש מהרגע ראשון שלא להתערב בהחלטות שבדרך, הוא נתן במעצבות את אמונו המלא ולמעשה ביקש לקבל את הדירה מוכנה כמו הפתעה. והוא אכן עמד במילתו ונמנע מלקחת חלק פעיל בהחלטות ותוך כדי התהליך. חשוב לציין שבתחילת הדרך הוא היטיב לפרט ולהגדיר בעל פה ובכתב את שאיפותיו, חלומו וצרכיו ביום יום.

הוא רצה, למשל, מערכת מדיה מתקדמת שכוללת מסך טלוויזיה משוכלל, עם מערכת סאונד יוצאת דופן שתיתן חוויית קולנוע באיכות מעולה, ושמיעת מוסיקה באיכות הכי טובה שאפשר (הגיע יועץ מומחה בנושא זה שהתאים לו את המוצר המתבקש). לדירה הגיע אוסף תקליטים נדיר ומיוחד שהיה צריך למצוא לו פתרון אחסון הולם. לשם כך המעצבות יצאו לחיפושים עד שמצאו ספרייה מיוחדת ביותר שמתאימה לדרישה בחנות Metro שבשוק הפשפשים.

הספרייה נועדה לשימוש כפול: פעם אחת כיחידת אחסון מצוינת לאוסף התקליטים וספרי האמנות של הדיירים ופעם שנייה היא יצרה מבואה בדרך לחלל המגורים, שמצדה האחד פינת קריאה קסומה ומצד שני מעין פרגוד חציצה ומסתור לאזור השינה.

הספרייה המיוחדת. גם יחידת אחסון וגם חציצה לאזור השינה

המעצבות: “המבואה שנוצרת בכניסה לחלל המגורים, ממנה נשקף כל החלל היא האזור האהוב עלינו ביותר בדירה. מזווית זו רואים את כל החלל הקסום על כל פינותיו על כל הצבעים והטקסטורות. הצבנו כאן זוג כורסאות קריאה אותנטיות משנות החמישים והשישים שמצאנו בשוק. בעזרת אנשי המקצוע מגלריית וינטג’ שיפצנו את הכורסאות וריפדנו בבדי ריפוד איכותיים עכשוויים וחדשים. אין פריט אחד שאהוב במיוחד אלא הקולקציה כולה שמנגנת ביחד כמו תזמורת בה כל בכלים משתפים פעולה ותורמים ביחד למראה מזמין, מלודי ונעים”. 

“היות שמדובר במיני לופט או סטודיו בעל חלל אחד גדול ופתוח, נוצר צורך מרכזי ליצר בחלל סדר ואזורים אינטימיים ללא קירות. כדי למנוע גיבוב של פרטי ריהוט, נעזרנו באלמנטים שונים ומתאימים ליצירת אותם אזורים ופינות. כך עשינו שימוש דקורטיבי ופונקציונלי להגדרת החלל באמצעות השטיחים שתחמו פינות כמו בסלון ובפינת הקריאה והשינה. עשינו שימוש בפרטי ריהוט חוצצים כמו הספרייה של התקליטים או השולחן עליו הוצבה הטלויזיה והגדירה את הגבול שבין פינת העבודה לפינת האירוח, בתוספת צמחייה שתרמה לחציצה וליצירת התיחום באזורים השונים. כל התחומים הללו מהותיים וקריטיים כדי ליצור אוירה מחבקת וחמימה בחלל פתוח בו יש לכל אזור תפקוד בנפרד. פתרונות החציצה בדירה תמיד קלים, מרומזים אווריריים. הדבר יוצר מחיצה מסקרנת שמונעת עומס יוצרת אשליה של משהו “מעבר” והחלל נתפס כגדול יותר, וכל פינה מייצרת משהו חמים ואינטימי.

כל פינה בחלל הפתוח מייצרת משהו חמים ואינטימי

“האזור המרכזי של הדירה הוא איזור האירוח שממנו רואים את כל הפינות. לאביזרים הנוסטלגיים או המיושנים יש קסם רב כשהם מופיעים לצד אביזרים מודרניים חדשים ועכשוויים. בגלריית אייטמס שבשוק הפשפשים מצאנו ספה פשוטה סקנדינבית בגווני אפור, שעליה זרוקות כריות צבעוניות קצת צועניות שקנינו בחנות בדים בנוה צדק, שם גם רכשנו שולחן זכוכית קליל אלגנטי וקלאסי של המעצב היפאני נגוצ’י, ליד כורסת הקריאה + הדום” בעיצובם של צ’רלס וריי איימס. את הפינה תוחם יפה שטיח קילים צבעוני וקטן שנותן את המסגרת האינטימית לפינת האירוח בסלון.

תפרנו במיוחד ארבע כריות מושב שיתאימו בדיוק לספסל האבן שמתחת לאדן החלון הערבי. בכך יצרנו פינת ישיבה נוספת וחמודה, שמשמשת כשמגיעים הרבה אורחים. הוספנו את מנורת העמידה הווינטאג’ית ומנורה שולחנית ישנה, ציורים שמונחים כמו באופן זמני נותנים תחושה של גלריה, או אולי אטלייה (סטודיו לציור), חלקם מונחים לא גמורים עדיין על כן ציור, וימצא הזמן בו יושלמו. סידרנו אוספים מסקרנים אישיים בספריה שבפינת הקריאה וציוותנו סולם הומוריסטי ביניהם. האקססוריז הללו יוצרים אוירה מיוחדת קצת כמו בגלריות קטנות שנוצרו בנישות הרבות, וצמחייה שמוסיפה חיות וירק. כל אלו ביחד יוצר במקום אווירה שונה, מיוחדת ואקלקטית.

פינת הישיבה על ספסל האבן (משמאל). כשמגיעים הרבה אורחים

“מצאנו בשוק שולחן מכתבייה, כיסא עבודה ושולחן טלוויזיה, כולם אותנטיים משנות השישים, את כל הפריטים, חיברנו עם חיפוי פורמייקה בטורקיז בהיר.

“החיבורים האקלקטיים יוצרים את האמירה האישית בדירה, כך למשל התאמנו פינת אוכל בכך שחיברנו ארבעה כיסאות שחורים לשולחן וינטג’ שנצבע בתכלת-טורקיז חיוור והוצב בפינת האוכל בסמוך לקיר חיפוי מלבנים ירושלמיות. בפינה הצבנו כיסא עץ שנצבע בצבע אפוקסי צהוב ביצה, שמתכתב עם ספסל ישן שמצאנו בגלריית וינטג’ בשוק הפשפשים. גם אותו צבענו מחדש באותו גוון צהוב והצבנו במרפסת הפונה אל נוף הוואדי.

פינת האוכל. פונה לנוף הוואדי 

באותו מקום רכשנו 3 מזוודות מסע ישנות, שמשמשות את הדיירים לאחסון הצבעים והמכחולים. חיברנו לפינת השינה שולחן צד מיושן שהפך לשידת לילה, עליה הונחה מנורת קריאה ישנה ונוסטלגית מברזל מושחר”.

 לתמונות נוספות מפרויקטים ניבחרים של סטודיו T+R