השפעת נגיף הקורונה על תכנון עיצוב סביבות העבודה

אז קודם כל – צפירת הרגעה. למרות שמיליונים ברחבי העולם נשלחו לעבוד מהבית, עדיין רבים לא מוותרים ולא יוותרו כל כך בקלות על המפגש החברתי בחודשים האחרונים התפשט נגיף הקורונה ביותר מ 100 מדינות ברחבי העולם. תוך כדי כך, הוא משתק תעשיות שלמות שבהן תחבורה, אספקת מוצרים, מקומות בילוי, שווקים פיננסיים וכמובן – תעסוקה. אם נשים רגע בצד את המצב הנדיר והרציני של ההשפעות הבריאותיות של המשבר, נגיף הקורונה משפיע רבות, ובאפן כפוי ומשונה שמעולם לא הכרנו, על עולם העבודה של כולנו ועתידו. 

עכשיו, כשמיליוני בני אדם ברחבי העולם ייאלצו לעבוד מהבית, בגלל בידוד כפוי או כצעדי זהירות של החברה בה הם עובדים, נשאלת השאלה האם זו תחילת עידן סוף המשרדים כמו שהכרנו אותם עד היום? מסתבר, שאנשים זקוקים עדיין לתחושת ה”ביחד” שהמשרדים מספקים. חללי ה We Work למשל, נולדו מתוך הצימאון של אנשים, בעיקר סטארט-אפיסטים ופרילאנסרים, לעבוד יחד ולהיות חלק מקהילה. העובדים הצעירים, ב”דור המסכים” מייצרים קהילות חברים שהופכות לווירטואליות יותר ויותר. חלק גדול מהם עושים שיחות ועידה בין אם הם עובדים מהבית ובין אם מהמשרד.

עיצוב משרדי הייטק
עיצוב משרדים, עיצוב משרדי הייטק, טלי ורקפת, office designe, T+R studio, עיצוב , מיתוג משרדים, משרדים יצירתיים, תכנון משרדים, עיצוב משרדי חברה ביוטכנולוגית, עיצוב פנים למשרדים, עיצוב פנים, עיצוב מרחבי למידה, עיצוב קליניקה

עובדים שהיו בתקופת הקורונה בבית צמאים לצאת החוצה, לפגוש אנשים, וירטואלית ולא וירטואלית. רב ההנהלות האירגוניים לא מאמינות בעבודה אך ורק מהבית. זה לא פתרון שיחזיק לאורך זמן עבור חברות שחשוב לה ליצר חיבור engagement  לארגון. ובכל זאת השאלה רלוונטית מאוד, בגלל הניסוי הגלובלי שנכפה עלינו: העבודה מרחוק תהיה חלקית ולא מעט אנשים שמחים עם זה, אבל לאורך זמן אנשים שומעים מאנשים שהם כבר כמהים לשוב לעבוד ביחד. שוחחנו עם מנהלים בכירים, ואנחנו מסיקים, שהרצון לעבוד מהבית, לא יחזיק לאורך זמן כי אנשים ימשיכו לחפש מקומות מפגש. מי שבחר לעבוד מהבית, זה אנשים נשואים ללי ילדים, אימהות צעירות, שמעדיפות לחלוק משמרות עם הבעל ולבוא לעבוד מהמשרד לפחות כמה ימים בשבוע, וגם רווקים מעדיפים את המשרד כי הם זקוקים לחברת אנשים. שאלנו את הלקוחות האם התפוקה מהבית לא גבוהה יותר, והם מציינים שגם אם התחושה היא שכן, זה עדיין נגד הטבע האנושי שלנו כבני אדם. אנחנו אנושיים ומטבע הדברים זקוקים להרגיש תחושת שייכות לקבוצה, וזקוקים כבני אדם להרגיש “ביחד”. הצורך הבסיסי לפגוש את קבוצת האנשים אליה אנחנו משתייכים מאד חשוב לאנשים בארגון. 

כולם מדברים אתנו על הרצון והצורך הזה להרגיש את מפגשי הפנים אל פנים. סיעור מוחות, שיחה, ראיון עבודה, ראיון פי דבק, דיון, שיחה או פטפוט יהיה יותר אפקטיבי בחוויית המפגש המציאותי. לכן מנהלי חברות ומנכ”לים צוחקים כשהם מודים בפנינו שלא פעם הם ממש צריכים לכופות על העובדים שלהם להישאר בבית ולא לבוא למשרד. המסקנה שאנחנו מסיקים היא שהקורונה כנראה לא תשנה את המבנה של בנייני משרדים כמו שאנחנו מכירים אותם היום, אבל הניסוי גלובלי של עבודה מהבית מחייב אותנו. החברות והעסקים יחזרו לשגרה, עולות לנו מחשבות לגבי היתרונות של עבודה מהבית, וגם תהיות הנוגעות בשינוי אופיו של המשרד המסורתי. שינויים אלה בגישה ובהרגלים בעידן הקורונה, מעניינים אותנו כאדריכלים ומעצבים. האפשרויות הדיגיטליות החדישות שמאפשרות לעשות כמעט כל דבר מרחוק, משיתוף מידע ועד הדפסת מודלים בקצה השני של העולם, מובילים אותנו בסטודיו לחשיבה מחדש. סיבר שכל זה יקבל ביטוי בתכנון מחדש ובעיצוב חללי משרד, ושיפוץ סביבות עבודה ויצור סביבות עבודה אלטרנטיביות. מנקודת המוצא של הסטודיו מבני המשרדים, יישארו דומים לקיים, אולם התכנון הפנימי של סביבות העבודה יקבל ביטוי לאור המגמה לעבוד מרחוק, בעתיד הקרוב והרחוק. 

חברי הנהלה של לקוחות הסטודיו מספרים לנו שאנשים עובדים לפחות מחצית מהזמן מהבית. הם מעלים את הצורך בעיצוב פנים ותכנון משרדים גמיש יותר, ובעל סממנים ביתיים. אנחנו מבינים כמה חשוב ליצור סביבת בית רחוק מהבית. עד היום תכנון חלל עבודה מסורתי היה מוקדש ברובו לחדרי העבודה,  משרדים ועמדות עבודה, רק חלק קטן הוקצה לטובת חדרי ישיבות, מטבחון, או קפיטריה צנועה. היום החלוקה הזאת כבר מגיעה ל50% חללי עבודה מסורתיים ו50% חללים אלטרנטיביים. אנשים יושבים בכל מיני פינות בחלל המחולק לשכונות עם מרחבים פרטיים די מצומצמים. חלק גדול מהשטח מוקצה לטובת שטחי מפגש. היום, לא רק שנכנס המושג של ‘השולחן החם’, אלא שבחלק מהמשרדים מגמה נוספת בעידן הקורונה היא המעבר לשיטות עבודה ב”שיתוף זמן”: עובדים שונים חולקים את אותה עמדת עבודה, ולא לכל אחד יש את מקום העבודה הקבוע שלו. חברות שלהן מאות עובדים, יבקשו תכנון למחצית מהם, כי מחצית עובדים מהבית, מבתי קפה, או בחו”ל.

החלל המשותף חשוב מאוד בשל אותו צימאון אנושי למפגש, להתחככות ולשיחה פנים אל פנים. הבנת הצורך בעבודה בחלל משותף רלוונטית בעיקר לדור הצעיר. למרות שהם עושים שימוש רב במדיום הווירטואלי לבד, עדיין הם זקוקים לחברה ולתחושת ה”ביחד במציאות”. אין ספק שעידן הקורונה מסמן לנו תקופת חירום עם תלות באמצעים הטכנולוגיים. למרות שהכל נעשה עכשיו בשיחות ועידה, הן לא פתרון לכל דבר ועדיין יש לא מעט דברים שלא ניתן להחליט לגביהם או לדון בהם ללא מפגש אישי. הניסוי הזה, של מיליוני עובדים בבית ברחבי העולם, נעשה היום בקנה מידה שאין ולא היה כמותו. כך למשל, מתחילת פברואר, מיליוני מועסקים סינים עובדים מהבית, בו בזמן שחברות כמו אמזון, פייסבוק, גוגל ומייקרוסופט שלחו גם הן לא מעט עובדים לעבוד מבתיהם. התופעה, הולכת ומתרחבת ככל שהזמן חולף ומוטלות עוד ועוד הגבלות במדינות שונות בעולם. ברור כמובן שהקורונה לא המציא את השיטה, אבל הוא בהחלט מהווה טריגר רציני שמרחיב אותה מאוד.

T+R studio תכנון עיצוב פנים למשרדים וסביבת עבודה טלי ורקפת

לעבודה מהבית יש בהחלט יתרונות רבים גם מבחינת המעסיקים. זה מאפשר לחברות לשכור את שירותיהם של המועסקים המוכשרים ביותר בלי קשר להגבלות גיאוגרפיות ולהימנע מהוצאות משמעתיות הקשורות בהחזקת ואחזקת מבנים ואספקה. מצד המועסקים, היתרונות ברורים: הם מבזבזים פחות זמן וכסף בנסיעות אל ומהעבודה, הם מאזנים טוב יותר את השעות בין העבודה והחיים שמעבר לה והאווירה בה הם עובדים שקטה ופרודוקטיבית יותר. הקונספט שמתרחק עוד יותר מהעיצוב המסורתי של משרדים הם חללי העבודה המשותפים דוגמת WeWork. עם הזמן, נראה ששיטת החלל הפתוח, היא הפשרה האפקטיבית ביותר, לפחות כרגע, בין המשרד המסורתי ועבודה מרחוק. כשהמשרדים מצוידים במיטב המכשור המתקדם, הם יכולים גם לעבוד מול קולגות בכל העולם. וזה, מבלי לקום מהכיסא ומבלי לסבול מהבידוד החברתי המהווה כמלכודת המרכזית בעבודה מהבית. ניראה שהמצב הנוכחי ישכלל עוד יותר את המפגשים הווירטואליים. חלק גדל מלקוחותינו רגילים לשיחות ועידה בינלאומיות, שלא מחייבות מפגש פנים אל פנים, חוסכות התרוצצויות ובזבוז זמן יקר. זה בטוח דבר שיתבסס גם בחברות פחות חדשניות, ויישאר כחלק בלתי ניפרד מהתקופה הזו.

T+R studio תכנון עיצוב פנים למשרדים וסביבת עבודה טלי ורקפת

T+R studio תכנון עיצוב פנים למשרדים וסביבת עבודה טלי ורקפת

לא בטוח עד כמה ישתנה תכנון המשרדים, בעוד שהטכנולוגיה תלך ותשתכלל. מכשור לשיחות ועידה, נמצא בכל חדר ישיבות ולו הקטן ביותר, בארץ בחברות בינ”ל איתן אנו עובדות. גם בחברות ישראליות ניראה את זה יותר ויותר. לגבי עבודת צוות זה לא משהו שאפשר יהיה לוותר עליו, והיא תמשיך להיעשות תוך כדי מפגשים בין אנשים .  גבולות בין מרחבים ילכו ויטשטשו, נעשה יותר פגישות ושיחות ועידה במציאות רבודה, וככול שהטכנולוגיה תשתפר זה יעשה יותר נוח, כי במרחב נהיה ביחד עם עוד אנשים. ברגע שהטכנולוגיה תתגבר על הפער בין ווירטואלי לפיזי, אולי כמעט שלא נצטרך להגיע פיזית למשרדים. זו כמובן נקודת תפנית משמעותית, אבל עד שזה יקרה, יקח עוד כמה שנים טובות

T+R studio תכנון עיצוב פנים למשרדים וסביבת עבודה טלי ורקפת

אז מה המסקנה? אנחנו כמעצבים ואדריכלים ככל הנראה נצטרך לתכנן חללי משרדים שישלבו בין הפיזי לווירטואלי, המקומי לגלובלי, המשרד והבית העבודה והפנאי. זה יוביל להרגלים חדשים שלפחות בהווה ובעתיד הקרוב, לא יהיו שונים מאוד מהמשרדים העכשוויים, שאנחנו מכירים היום. תוך מספר שנים, וככל שהטכנולוגיה תשתכלל, סביר להניח שהדברים ייראו אחרת. ועד אז עבודה נעימה!.

 

ומה יש לאנשי אינטנגו להגיד…

T+R studio תכנון עיצוב פנים למשרדים וסביבת עבודה טלי ורקפת
T+R studio תכנון עיצוב פנים למשרדים וסביבת עבודה טלי ורקפת

לתמונות משרדים מעוצבים נוספים T+R studio טלי שנפלד ורקפת גולדפרב