איך לתכנן סביבות עבודה שמעודדות תנועה וניידות.

עיצוב מקום עבודה שמעודד תנועה וניידות

סגנון החיים של עובדים שמגיעים למשרד באופניים, בקורקינט, ברגל או בתחבורה ציבורית, (רק לא ברכב פרטי) בריא יותר!  פעולת ההגעה למשרד מספקת הזדמנות לפעילות גופנית טבעית. זהו סוג של אימון שמעודד סיבולת לב ריאה, מעורר את שרירי הגפים ומתמרץ התעוררות וניקוי של המוח. פעילות זו מתגברת גם את מצב הרוח, ופשוט מכינה אותנו לעבודה. בעבודה בסביבה של בנייני משרדים ההליכה משולחן העבודה האישי, לפגישה בחדר ישיבות, במעבדה, בזום-רום, או באזורי המפגש והנוחות, עושה פלאים לגוף. העובדים עשויים לרשום במהלך יום עבודה בקומת המשרד, הרבה יותר צעדים מאשר ביום רגיל בעבודה מהבית. מחקרים מצאו גם שהליכה עוזרת לנו לחשוב. יתר על כן, התנועה חיונית לכושר הגופני שלנו ולרווחה הנפשית שלנו.  

עיצוב משרדים, עיצוב משרדי הייטק, טלי ורקפת, office designe, T+R studio, עיצוב , מיתוג משרדים, משרדים יצירתיים, תכנון משרדים, עיצוב משרדי חברה ביוטכנולוגית, עיצוב פנים למשרדים, עיצוב פנים, עיצוב מרחבי למידה, עיצוב קליניקה, עיצוב משרדים ביוטק, עיצוב משרדים פינטק, עיצוב משרדי קלינטק

איך לתכנן סביבות עבודה ובנייני משרדים,  ששם את נושא הניידות והתנועה בחזית ובמרכז?

עיצוב משרדים INTANGO
עיצוב משרדים, עיצוב משרדי הייטק, טלי ורקפת, office design, T+R studio, עיצוב , מיתוג משרדים, משרדים יצירתיים, תכנון משרדים, עיצוב משרדי חברה ביוטכנולוגית, עיצוב פנים למשרדים, עיצוב פנים, עיצוב מרחבי למידה, עיצוב קליניקה, עיצוב משרדים ביוטק, עיצוב משרדים פינטק

חזון J&J

“חברת ג’ונסון אנד ג’ונסון מאמינה שתנועה מייחדת את מקום העבודה ותורמת לסביבת עבודה בה צוותי עבודה ומחקר בעלי ביצועים גבוהים”, יותר. התנועה מניעה מעורבות, השתתפות ושיתוף פעולה, אשר תומך בסביבת עבודה, בבניין משרדים בן מספר קומות. האנשים הם הנכס הגדול ביותר עבור הארגון. ארגונים מובילים שמים את העובדים במרכז, הפוקוס שלהם מתמקד בשאיפות העובדים הן בנוגע לבריאות שלהם והן בנוגע לרצון לבצע עבודה שיש בה תרומה ומשמעות.

עיצוב משרדים INTANGO
עיצוב משרדים, עיצוב משרדי הייטק, טלי ורקפת, office designe, T+R studio, עיצוב , מיתוג משרדים, משרדים יצירתיים, תכנון משרדים, עיצוב משרדי חברה ביוטכנולוגית, עיצוב פנים למשרדים, עיצוב פנים, עיצוב מרחבי למידה, עיצוב קליניקה, עיצוב משרדים ביוטק, עיצוב משרדים פינטק

נושא הפיזיותרפיה עולה בתודעה הציבורית בתקופה זו, כגורם ראשון במעלה בתפיסת הרווחה האישית והגופנית. לפני ארבע שנים, תפיסת סביבת עבודה שמפוזרת על פני מבנים נמוכים (“קמפוס”) נחשב ללא יעיל ולא תורם למצוינות הארגונית. חשוב מכך, הקמפוס לא הצליח לבטא את ההבטחה השאפתנית של החזון לשנות את החברה על ידי אופטימיזציה של ניידות ותנועה בסביבת העבודה. סביבות העבודה, המבנים ובנייני המשרדים החדשים יספקו את ההזדמנות לעשות את זה נכון ו”לייעל את התנועה” ממחדש.

קחו את המדרגות.

ציורי קיר - השראות הסטוריות של סטודיו T+R

בבנייני משרדים הניידות מתבצעת במעלית, כברירת מחדל, כך שהמעורבות הפיזית פסיבית. כדי להגשים את החזון של מקום עבודה שמעודד ניידות ומייעל את התנועה, צוותי תכנון יצירתיים בסטודיו מעצבים מחדש את מדרגות שבין הקומות. מדובר במדרגות שמשמשות כיציאת חירום ונדרשת על פי התקן, הן כלואות בגרעין הבניין – והמשימה שלנו כמתכנני ומעצבי סביבת העבודה, להפוך אותן לאזור שאנשים ירצו להשתמש בו באופן טבעי.

עיצוב משרדים בהרצליה 1

בארץ פחות רואים גרמי מדרגות שממוקמים בחלק החיצוני של הבניין. גרם מדרגות חיצוני שצופה לנוף מתגמל את אלה שבוחרים בעלייה במדרגות, בעודם נהנים מהאוויר הצח והפנורמה היפה של הנוף. מדרגות אחרות יכולות להיות ממוקמות באופן יצירתי בתוך האטריום של הבניין, כך שהן עומדות בדרישות התקן, ותורמות לסביבה ייחודית, מלאת חוויה והשראה, שטופת שמש ופתוחה. כדאי למקם את המדרגות בכוונה ממש ליד המעליות כדי להקל על בחירה בתנועה.

לרכב על אופניים

הבניינים ממוקמים לרב בחשיבה אופטימאלית לגבי הגעה ברכב. מיקומם החדש של בניינים יציע אפשרויות נוספות של ניידות. סביבות עבודה במבנים החדשים יהיו ממוקמים מעל או בסמוך לתחנת רכבת תחתית חדשה. לרובם נתכנן שביל לקורקינטים ולאופניים, שיחובר בנוחות לרשת שבילי האופניים העירונית. כל אלו במטרה לעודד את צוות העובדים (או דיירים אחרים) להשאיר את המכונית בבית ולהגיע באמצעי תחבורה “פעילים”. בבניין משרדים טיפוסי, רוכבי אופניים עלולים למצוא את עצמם מאותגרים, נאלצים לנעול את האופניים במקומות לא נוחים ואז לפלס דרכם דרך מסדרונות אחוריים, כדי להגיע למלתחה, או חדרי השירותים והמקלחת, להחליף בגדים. לא חוויה כיפית במיוחד.

התחשבות ברוכבי קורקינט, אופניים ואופנוענים כוללת חוויה נוחה יותר של כניסה לסביבת העבודה. כניסה נוחה ורצופה שמאפשרת לרוכבים לנסוע מהרחב הציבורי החיצוני, לחנות את אופניהם במעין “רחבת מנוחה לאופניים”, זה יכול להיות מתוכנן כבית קפה המשמש גם כמרכז חברתי בסביבת העבודה, או קפיטריה של הבניין. בית הקפה צריך להתחבר ללוקרים, למקלחות ולחדרי הלבשה, כמו גם לחדר הכושר של הבניין.

החשיבה על פיתוח סביבתי, הנוף, המדרכות וגני הירק בסביבה, כולם יעבדו בשירות אחד במטרה לעורר בעדינות את שרירי גוף האדם — מוטיב שחייב להיות שזור לאורך כל פרויקט תכנון עיצוב סביבות עבודה במבני משרדים בעיר..

 עקרונות תנועה וניידות לעתיד

קידום בריאות ורווחה במקום העבודה חיוני כיום וחיוני מחר. מגמה שהועצמה בעידן הקורונה, והצורך במרחבים בטוחים ובריאים לקיים אינטראקציה ולשתף פעולה. בעקבות המגמה לקידום הבריאות והרווחה, סביבה שמספקת עקרונות של בריאות וניידות נותנת יתרון תחרותי בהשוואה לסביבות עבודה מרוחקות המגבילות את התנועה ואת הקשר האנושי. עיצוב המגמה לעידוד התנועה והניידות מצביע על האופן שבו ארגונים עשויים לחשוב אחרת על מקומות העבודה שלהם בעתיד הקרוב:                                                                                                           

החזרה למשרד יכולה לעודד את התנועה היומיומית. חלקנו ירצו להיכנס למשרד (במקום לעבוד רק מהבית) בין היתר משום שהטיול מחבר אותנו לחוויות חיוביות ובריאות כמו נסיעה באופניים. ללא החזרה למשרד עלולים היינו לפספס את ההזדמנות לניידות וחוויית בריאות חיובית.        

ניידות אלטרנטיבית יכולה לשנות את הערים שלנו לטובה. יצירת חוויות נהדרות עבור משתמשים באמצעי תחבורה חלופיים – כגון אופניים, קורקינטים ומי יודע מה הלאה – יכולה להניע חדשנות וליצור מעורבות חדשה עם השכונות שלנו. תנועה מעוררת השראה ועונג. עתיד העבודה כרוך בכך שאנשים יהיו יותר ניידים בעודם מחפשים סביבות מגוונות שבהן יוכלו לעבוד: פינות שקטות, חדרי ישיבות, מתחמים חברתיים, חוויות חדשות, גמישות, שוברות סטנדרטים ישנים ומשקמות את חווית הקורונה הקשה וכו ‘. בניינים מובילים יוודאו שתנועה בין הסביבות, בין הבית לעבודה ובתוך סביבת העבודה הן מקור לעונג והשראה.

מחברות המאמר: רקפת גולדפרב וטלי שנפלד – בעלות סטודיו לאדריכלית ועיצוב פנים התמחות בתכנון ועיצוב סביבות עבודה מתקדמות לחברות הייטק. בעלות ניסיון רב בסיוע לחברות, עסקים ועמותות להתחבר לחזון ולערכים שלהן באמצעות עיצוב מקומות העבודה שלהן.