פרודוקטיביות בסביבת העבודה

 לפחות מחצית מאנשי המקצוע, מנהלים ועובדים מספרים לנו שמקום העבודה שלהם משפיע מאד על הפרודוקטיביות שלהם, ובדרך כלל מדובר בהשפעה שלילית.  הרציונאל שלנו כשאנחנו באות לתכנן ולעצב מחדש סביבת עבודה, הוא לבדוק איך להשפיע על החוויה ולחזק את תחושת הפרודוקטיביות של העבודה בחלל. מוטלת עלינו האחריות להתחבר לחזון של ההנהלה ולהתחבר לתחושות העובדים. כשפגשנו לראשונה את המנכ”ל אלוט, סכמנו שפרט להנהלה נבצע תצפית ופגישות עבודה אישיות עם עובדי הצוותים. אין כמו לשמוע ממקור ראשון על הכאבים והצרכים, החששות והבקשות של עובדי הצוותים. סבב הפגישות יכול להיות מורכב ועמוס רגשית, אבל בתום הסבב אפשר לחזור לסטודיו ולהתחיל לגבש את הרעיון התכנוני לחללי המשרד השונים. חשוב לזכור שזה החלק הכי חשוב בתכנון הפרויקט, אנחנו קוראים לזה “ניסוח הפרוגרמה”.  כשעושים קיצורי דרך או מדלגים על החלק הזה התוצאה לא תענה באמת על הצורך.  בתום ביצוע הפרויקט ל- ALLOT – ישבנו והגדרנו לעצמנו מחדש את שמונת העקרונות ששיישמנו וכדאי לבדוק כל פעם, בבואנו לתכנן מחדש סביבת עבודה פרודוקטיבית

דבר ראשון – למקסם את התאורה הטבעית. התאורה הטבעית חשובה במיוחד ויש לה השפעה ישירה על הפרודוקטיביות. במשרדי אלוט בחלק גדול מהמשרדים היתה תאורה פלורסנטית מדכאת, בעלת השפעה מזיקה. רובנו מבלים ימים ארוכים בתאורה מלאכותית שעלולה להיות רעה ומזיקה. משרדים שבהם חללים מרווחים ופתוחים, עם חלונות גדולים ואור טבעי בשפע – מתוכננים טוב יותר ותורמים לפרודוקטיביות. אור השמש עוזר לשמור על המקצבים הטבעיים שלנו ואף מפחית לחצים ומתח. כשתאורה טבעית פחות זמינה, אנו משלימים עם תאורה בעלת גוון אור טבעי שיכולה לסייע ולתרום לעלייה במדד הנוחות ורוגע.

עיצוב משרדים ALLOT

עיצוב משרדים ALLOT
תכנון ועיצוב פנים טלי ורקפת סטודיו T+R

דבר שני שחשוב לנו בכל סביבת עבודה הוא ל הוסיף צמחייה ועדיף טבעית. נוכחות של צמחים משמעותית מאד בסביבת עבודה ותורמת לפרודוקטיביות ולנינוחות העובדים. ידוע שאפילו להשקיף על כמה עצים, דרך החלון יכול לתת תחושה נהדרת. עובדים שהשולחן שלהם פונה לחלון נוטים לבצע 7% מהר יותר את עבודתם ביחס לאלו שפונים לכיוון השני. ידוע גם שצמחים הם בולמי קול מעולים, הם מייצרים אוויר נקי, הם מריחים טוב, ותורמים לתחושת השלווה. במשרדים שיש גינה קהילתית אפשר לגדל צמחי תבלין, ירקות ופירות בריאים להנאת העובדים.

עיצוב משרדי ביוטכנולוגיה

עיצוב משרדי ALLOT

עיצוב משרדי ALLOT

הדבר הטוב ביותר ביישום צמחייה במשרד הוא שצמחייה בפירוש תורמת בהפחתת תחושות מתח וחרדה ולפי מדדים שעלו במחקרים הפחתת החרדה כתוצאה מנוכחות צמחיה מגיעה לכ 37% ; כמובן שכל אלו תורמים להישגים גדולים, למיקוד ולפרודוקטיביות של הצוות.

תשומת לב מיוחדת לצבעים וטמפרטורה. לעשות יותר טעויות, ואילו למשרדים חמים יש את ההשפעה ההפוכה. צבעים חמים כמו כתום, צהוב יכולים גם לעזור ביצירתיות. לעומת זאת, צבעים קרירים כמו כחול וירוק נמצאאו כגוונים מרגיעים שעשויים לסייע בריכוז- ומצוינים בהעלאת הפרודוקטיביות בין עובדי המשרד. משרדים קרים נוטים להוביל לעובדיםעיצוב משרדי ALLOT

אסתטיקה עיצובית . לצד גורמים סביבתיים אלה יש גם הרבה גורמי עיצוב שכדאי לשקול. נוכחות של יצירות אמנות טובה במשרד מסייעת לעורר את הצוות וגם ליצור סביבה מרגיעה. ציטוטים מעוררי השראה מצוינים גם הם להעלאת המורל ולפרודוקטיביות. דרך מצוינת להעלות את הפרודוקטיביות עוד יותר בכ 32%, היא לאפשר לעובדים יותר שליטה על העיצוב והתכנון של סביבת העבודה האישית שלהם. למשל, להביא תמונות מהבית יכול לעשות שינוי גדול לטובה.

 חללים שיתופיים- העובדים יעילים ביותר כשהם שומרים על אנרגיה גבוהה ורמת המחויבות האישית נשארות מחוץ לפגישות רשמיות. הדרך הטובה ביותר להשיג זאת היא עיצוב חללים שיתופיים ומקומות מפגש שבהם אנשים יכולים באופן טבעי להתרועע, להחליף רעיונות, לשתף אסטרטגיות ולהתקשר אחד עם השני. זה מה שהופך  את הקבוצה למאוד מועילה. על מנת להקל על סוג זה של החללי (agile)  גמישים, שזורמים חופשי חיוני יש לספק לכולם גם כמה שטחי אחסון אישי: כמו לוקרים שהם יכולים להשתמש בהם כדי לשמור על החפצים האישים שלהם.כאשר חללים שיתופיים הוצגו לראשונה, הם נחשבו צורה בוטה של תכנון ושבשו את התוכנית העיצובית של המשרד. עכשיו הם בכל מקום, כצורה חדשה של “שיבוש פורה”, עסקים מסוימים לוקחים את הרעיון של חללים שיתופיים צעד אחד קדימה ומזמינים ארגונים קטנים יותר לעבור אל חלקים שאינם בשימוש של המשרד שלהם: אשר מסייע להביא רעיונות חדשים והתרגשות ולעורר חשיבה חדשה ורעננהעיצוב משרדי ALLOT

חללי שקט

עיצוב משרדי ALLOT

בדיוק כמו שאנחנו צריכים חללים משותפים כדי לעבוד יחד, אנחנו גם צריכים חללים שקטים בהם ניתן לעבוד לבד ללא הסחות דעת. חוסר בפרטיות מקשה ומוריד מאד את הפרודוקטיביות. מחקרים שנעשו לאחרונה גילו כי העובדים מאבדים עד שעה וחצי ביום בגלל הסחות הדעת של הרעש. לכן חשוב ליצור גם סוגים חדשים של חללים שקטים במשרד. למשל, בוטים אקוסטיים שהם חדרי שקט קטנים שספקים לעובדים מקום סגור שקט ואטום לעבודה ממוקדת. יתר על כן, הם גם מאפשרים לחבר צוות לבצע שיחת טלפון פרטית מבלי להטריד את עמיתיו.

ארגונומיה

בדיוק כפי שאנחנו צריכים לעתים קרובות הסביבה שלנו שקטה, אנחנו גם צריכים את הארגונומיה והנוחות כדי להיות רגועים, ונינוחים. שיהיה לנו נוח לעבוד. סביבת עבודה מעוצבת היטב כוללת התייעצות עם צוות יעוץ ארגונומי טוב, שיסייע לבחון את פרטי הרהוט שנבחרו כדי שניתן יהיה לעבוד בנוחות וביעילות. לעומת זאת, עמדת עבודה שמתוכננת ומעוצבת באופן לקוי תביא לכאבים וכאבים מסיחים את דעתנו מעבודתנו.

עיצוב משרדי ALLOT