הפטיו ומרפסת המשרד בעידן ההיברידי

עיצוב משרדי ביוטק

בתחום תכנון סביבות עבודה היברידיות, בריאות ובחלל טבעי או חיצוני, העתיד נראה אופטימי מתמיד. לקראת 2023 , בתום עידן הקורונה, בו עברנו טלטלה משמעותית, ישראל ומדינות רבות, שיצאו מהמשבר, שואפות לחזור למתכונת פעילות רגילה בסביבת העבודה. סביבת העבודה ההיברידית מתוכננת באופן שונה מזו שהכרנו לפני המשבר: אחד התחומים שעבר שינוי משמעותי, בענף התעסוקה הוא תכנון מחדש של במשרד והתאמת המבנה לסביבת העבודה החדשה. לאור החשש מהתפשטות נגיפים בחללים הסגורים ובחדרים הצפופים, הנהלות החליטו לאפשר לעובדים לעבוד גם מרחוק או “מבחוץ”. מדובר בפלטפורמה היברידית שמוכיחה את עצמה ברב המקרים, והיא כאן כדי להישאר. הנהלות ועובדים השלימו עם העובדה שלאורך זמן כולם משלבים עבודה מהבית ומהמשרד. יחד עם זאת לקוחות הסטודיו, חברות וארגונים, מבינים שיש גם חסרונות: לעבוד מהבית יכול להיות יעיל ופרודוקטיבי במידה מוגבלת, והשאיפה היא להחזיר עוד עובדים לסביבת העבודה בפורמט המוכר, אולם תוך אימוץ חללי עבודה בריאים עם גמישות ושינויים בתכנון עיצוב סביבת העבודה.

בחודשים שחלפו התקיים בקרב ההנהלות הארגונים דיון חשוב ואיכותי עם תהליך של הפקת לקחים. ישבנו ביחד האדריכלים והמעצבים המתכננים בסטודיו עם מנהלים וראשי מובילים והגענו לכמה מסקנות לגבי תכנון ועיצוב חדש לסביבות ומרחבי העבודה החדשים. חללי העבודה החדשים גמישים יותר ומעודכנים, פונקציונאליים, זמינים ומוביליים. לכן הם יצליחו להתאים את עצמם לצרכים החדשים של העובדים. הארגונים השכילו להבין משמעויות ואימצו שיטות נכונות יותר לשמר את העובדים ואת שיגרת עבודתם המאוזנת. המטרה המובילה היא ליצר מנצב של סביבת עבודה שתהיה בריאה, אפקטיבית ונעימה, במשרד בדומה לבית. אחד ההדגשים בתכנון ועיצוב  סביבות עבודה חדשות, הוא עיקרון ההיברידיות,  הגמישות, והניידות. בחלק מהפרויקטים תפיסת התכנון בכל קומה, מבוסס על עקרונות דומים עם גיוון בתכנון הפנים. שילוב מרחבים ירוקים, גמישים ופתוחים שיודעים להכיל ולשלב את האלמנטים הניידים שעונים לצרכי המחלקות השונות עלפי אופי וסוג העבודה. לנו כמתכננים מעצבים יש את היד החופשית ומרחב תמרון יצירתי לביטוי החלל ועיצובו באמצעות צבעים, חומרים, תאורה ופרטי רהוט.  חללי הצוותים, עמדות עבודה חדשניות וגמישות, שכל אחת מהן שמה דגש על רווחת העובד ותואמת לכל אחד ואחד באופן אישי.

את התכנון של משרדי ביוסנס התחלנו  לפני הקורונה. המשימה הייתה לבצע שינוי דרמטי בלב קומת הכניסה למשרדי החברה. הפעלנו חשיבה יצירתית בניסיון לצפות את כל ההשלכות של המגפה על סביבת עבודה העכשווית הבריאה וחדשנית. הפעולות הראשונות שנקטנו בתכנון החדש היו לרווח את עמדות העבודה ולייצר סביבת עבודה המורכבת מחצרות צוות ל3-4 חוקרים שמופרדים בחציצה בעלת איכויות עיצוביות  אקוסטיות ופונקציונאלית.  בביניין המשרדים ניתן היה לשלב איזורי פטיו ומרפסת גג שלא עשו בה שימוש עד אז.

 

בתהליך שנימשך על פני מספר חודשים הצלחנו למפות את העובדים שבעיקר את אלו שעובדים מהבית. עובדים אלה הגיעו כאורחים ומבקרים ועבורם תכננו ויצרנו מרחבי עבודה מרגשים ומיוחדים. למדנו מחדש וניתחנו את קבוצות העובדים עפ”י סגנון ואופי העבודה, ויצרנו להם סביבות עבודה שמותאמות באופן שונה ומגוון כך שיענה מדי יום לתפוסה הצפויה במשרד. חברת בת כמה מאות עובדים אימצה תכנון של סביבת עבודה חכמה שיכולה להתאים לתפוסה של 65% מהעובדים. האדריכלות הזו מאפשרת לנהל את משאבי האנוש לחלק את העובדים לאגפים ולנצל את סביבות העבודה שבמשרד באופן יעיל.

עיצוב משרדים עם איזורי חוץ ואוירת מרפסת גג או פטיו T+R
עיצוב משרדים באוירת מרפסת גג או פטיו T+R

שינוי משמעותי שמסתמן בתכנון ועיצוב משרדים הוא מיקסום האפשרויות בחללי החוץ: בגינה, בפטיו ובמרפסת. הגינות בכניסה, הפטיו והגינות הפנימיות, המרפסות והגגות בבנייני המשרדים הם שטחים יקרי ערך שהולכים ותופסים תאוצה ולהם נפח שהולך וגדל. הדומיננטיות הזו אזורי הפטיו, הגינות והמרפסות הם חלק נחשק במתחמי העבודה החדשים. שטחים באוויר פתוח משמשים יותר ויותר כשטח עבודה לכל דבר. כמובן שהתכנון חייב לכלול מערכות של הצללות, חימום, קירור, ומערכות ריהוט יעילות לעובדים. מרפסות ענק יכולות לשמש ביעילות אגף שלם. רצוי לתכנן את הקפיטריה בסמיכות למרפסת, וכשמדובר בחברה שלה כמה קומות, אם המרפסת בסמיכות למעליות ולמדרגות זה יעיל ושימושי גם לקומות שמעל ומתחת. העיקרון התכנוני של שימוש במרפסות, גינות אטריום ופטיו אמנם חדשני אך ישמנו אותו גם לפני עידן הקורונה. משבר הקורונה האיץ את הרעיון של שימוש יעיל בשטחי חוץ,  ומעודד עובדים ומבקרים להיפגש ולעבוד גם מחוץ למשרד. “פינות הגן” הללו מוגנות מרווחות וניתן להנות משהות בהן במזג האוויר הישראלי הנעים מרבית השנה.

תוכנית חזיתות מרפסת גג לפרויקט מרפסת גג ג'ונסון אנד ג'ונסון בסטודיו T+R
תוכנית חזיתות מרפסת גג לפרויקט מרפסת גג ג’ונסון אנד ג’ונסון בסטודיו T+R