עשר שינויים הצפויים בסביבות העבודה בעידן הקורונה

 COVID-19 טרף לנו את הקלפים לגבי העבודה, ושינה כל מה שידענו על “חיי העבודה” הכל משתנה לגבי איך ואיפה אנשים עושים את עבודתם. טוויטר ופייסבוק כבר הודיעו שהם נותנים לעובדים לעבוד מהבית לצמיתות. אבל לא כל החברות מסוגלות לעשות זאת – ועם ממשלות ברחבי העולם שמתחילות להקל על הסגר, מזעור הפצת וירוסים בסביבת העבודה הפך להיות בראש סדר העדיפות וראשון במעלה עבור ארגונים רבים.  הנה  10 דרכים לשינוי בסביבת העבודה.

 

תחנות עבודה במציאות רבודה

פייסבוק כבר הגדירו לעצמם תחנות עבודה עם “שולחן עתידני”, ומסכים וירטואליים. הרשת החברתית רוצה “לטעון את העבודה מרחוק – והיא עובדת על כך שתאפשר לאנשים “לעבור בין עולמות אמתיים לווירטואליים”. מדובר בטכנולוגיה שהיא חלק פלטפורמת מחשוב חדשה שתשלב מציאות וירטואלית ומכשור מתאים וחדיש שיצור אינסוף חללי עבודה. חללים שיאפשרו לצוותים וקולגות לעבודה לשתף פעולה ולהיפגש בחדרי ישיבות וירטואליים.

המשרד ריחוק חברתי

עבודת בית תימשך אך “חיי המשרד” – גם יישארו באופן מסוים. האתגר טמון באופן ההסתגלות של מקומות העבודה. אדריכלים ומתכנני משרדים יאותגרו עם עיצוב חדש. . המושג עליו מתחילים לדבר הוא “נקרא משרד שני מטר” – והרעיון הוא איך להפוך משרדים קיימים למקומות בהם יש שליטה על המרחקים, עם שמירת 2 מ’ –זה כנראה יהיה המרחק שיהפוך לחוק ע”י הממשלות. האדריכלים ומתכנני משרדים ומקומות עבודה בעשור הקרוב יתמקדו בניתוח ובתובנות לגבי תכנון סביבות עבודה. . ריהוט משרדי ישתנה מהותית.  שולחנות משרדיים שהתכווצו במהלך השנים, מ 1.8 מטר עד 1.6 מטר, עד עכשיו 1.4-מטר ופחות, ילכו ויגדלו. אנשים לא רוצים לשבת כל כך קרוב וזה יבוא לידי ביטוי בפרטי הרהוט .

פתרונות פשוטים

כיצד לשמור על שולחנות נקיים? כמה שינויים פשוטים לכאורה, יכולים לעזור: לדוגמה, במשרדים מסוימים, העובדים מתבקשים לקחת לעצמם placemat (מפית נייר אישית) להניחה על השולחן שלהם. בסוף היום, כל אחד אוסף את מפת הנייר האישית שלו וזורק לפח. מהלך פשוט כגון זה יכול מאד לעזור לטפל בהתפשטות COVID-19 על משטחים.

תוכנית חלל סגור 

במשך עשורים משרדים תוכננו ועצבי בתוכנית חלל פתוח (אופן ספייס). אבל כפי הניאה  COVID-19  הולך להפוך את המגה-טרנד הזה על-פיו. האם הסגנון של התכנון החדש יהיה מבוסס על תכנית סגורה? אנחנו לא מציעים לכולם לחזור לעבוד בתאי קיוביק של שנות ה-50, אבל ניראה לנו שתפיסת הצפיפות המשרד תשתנה, אנו חוזים שתהיה התרחקות מתפיסת החלל הפתוח..

יותר שילוט

תדמיינו שילוט דרכים וסימני דרך בכבישים. אבל למשרדים. החל מסגנון שילוט של מגרשי משחקים כמו במגרש סקווש, בלובי, ועד לשילוט וסימון מקומות העמידה בתוך המעליות, ממעגלים מסומנים מסביב לשולחנות ועד לסימון נתיבים במסדרונות, הרצפות והקירות של המשרדים שלנו צפויים להיות מכוסים בשילוט חזיתי ובהוראות.

גישה אפשרית אחרת תהיה לעודד עובדים ללכת בכיוון השעון, וליצור זרימה בכיוון אחד כדי למזער את המעברים וההיתקלות  כפי שאומצה על-ידי בתי חולים רבים במהלך ההתפרצות הנוכחית של הנגיף.

טכנולוגיות ללא מגע         

חברות ישקיעו בטכנולוגיות ללא מגע כדי להפחית את העברת המחלה. משרד האדריכלים Zaha Hadid מספק הצצה של העתיד בבניין משרדים מתקדם באיחוד האמירויות -Sharjah, UAE. ביניין שכל המסלולים בו ללא מגע יד אדם, כך שהעובדים רק לעתים נדירות צריכים לגעת בבניין בידיהם. דלתות משרד נפתחות באופן אוטומטי באמצעות חיישני תנועה וזיהוי פנים, אפילו את הקפה – ניתן להזמין מטלפון חכם. ניתן להשתמש בטכנולוגיה גם כדי להזכיר לעובדים על התרחקות חברתית. חברות יוכלו לעקוב אחר תנועות העובדים באמצעות הטלפונים הניידים שלהם, כך שיוכלו לשלוח התראות כמופרים כללי ה 2 מ’..

שיפוץ שיפור ובנייה מחדש

לאור המצב, חברות מסוימות יצטרכו לשפץ או אפילו במקרה קיצוני לבנות מחדש את חללי העבודה. אנו סבורים שנראה יותר מסדרונות ומעברים רחבים, הפתחים וגרמי המדרגות יורחבו יהיו יותר מחיצות בין מחלקות ויותר מעברי מדרגות. עד היום נעשו מאמצים להסיר כמה שיותר מחסומים בין הצוותים, אולם אנחנו לא חושבים שאזורי העבודה ימשיכו עוד לזרום אחד לתוך השני .

אויר צח

אוורור טוב מהווה מפתח ראשי למנוע את התפשטות של COVID-19. המגמה המובילה תהיה פשוט האפשרות לפתיחת חלון. במקומות בהם אין אפשרות לפתוח חלונות ויש רק אפשרות לסנן את האוויר, זה יכול מכה או לחילופין הזדמנות פז למערכות בקרת אקלים במשרדים עם מערכות מתקדמות.  מי שיוכל לאמץ טכנולוגיה זו שיודעת לטפל באיכות האוויר ירודה, יוכל לחזור מהר יותר לשולחן העבודה. .

Co-working

האם הטרנד האחרון של חברות השכרת חללי עבודה שיתופיים כדוגמת WeWork”  שמשכירים לסטארט אפים שמתחלקים על אזורים ושולחנות משותפים – עלול להשתנות בעקבות הוירוס?   אנו סבורים שזה יכול בהחלט להשפיע. ראינו את הבום הענק של חללים שיתופיים, אולם כעת, האם חברות באמת רוצות לשים את כל הצוות שלהם במקום אחד, בו מתערבבים מאד עם עסקים אחרים?

 לברך לשלום

כבר חזינו את העתיד, מאחר שארגונים רבים מיישמים שינויים במדיניות זו לפני שצוותי עבודה נשלחו הביתה. לחיצות יד “פאסה” ונראה שכך זה יישאר עוד זמן מה. . אבל ברכות חדשות החלו לצוץ …

מוקדם יותר השנה, בבגין פורסמו שלטים של אדם שמחבק את עצמו, בקטאר, באיחוד האמירויות הערביות, שלטי חוצות פנו בבקשה לאזרחים להימנע מברכות אף-אל-אף, והממשלה הצרפתית גינתה את הנוהג לברך בנשיקה. אם כן, צפו להרבה יותר ברכות בטוחות אם אתם רוצים להתקדם במשרד בקרוב.