עיצוב חלל עבודה ביופילי וחזרה לשורשים

ציורי קיר סופר גראפיים טלי ורקפת

תפקידו של עיצוב ביופילי

כבני אדם, יש לנו משיכה פנימית לטבע ולתהליכים טבעיים. עם זאת, יותר מ 50% מאוכלוסיית העולם חיים בערים ובאזורים עירוניים. אנשים מבלים לעתים קרובות כ -85% מזמנם בתוך מבנים. באמצעות עיצוב ביופילי, אפשר לשפר את חוויית השהייה, הבריאות והרווחה גם בתוך מבנה וזאת באמצעות שיפור פרמטרים ויצירת הקשרים לטבע.

ציורי קיר של סטודיו T+R

על ידי שימוש בעקרונות עיצוב ביופיליים אנו יכולים להביא את הטבע לסביבה הבנויה ובכך לסייע לתמיכה ברווחה הקוגניטיבית הכללית. תכנון ועיצוב סביבת עבודה ע”י סטודיו T+R

כאדריכלים ומעצבים אנו מביאים בחשבון את כל החושים בתכנון עיצוב סביבת עבודה. על ידי שימוש בעקרונות עיצוב ביופיליים אנו יכולים להביא את הטבע לסביבה הבנויה ובכך לסייע לתמיכה ברווחת העובדים. ביישום גישה עיצובית זו ב”תת-חללים” שונים במשרד, קל יותר ליצור סביבת עבודה התומכת בגירויים החושיים של העובדים, ובהתאמת אזורים שיכולים לתת מענה לכולם.

בשיטת עיצוב ביופילי, יש סולם של גירויים חושיים שאנו מביאים בחשבון, מהגבוה לנמוך. סביבות חושיות “גבוהות” הן סביבות חברתיות יותר, פתוחות, שמעודדות שיתוף פעולה, עם הרבה גירוי חושי ופעילות מגוונת. אפשר לדמות זאת לסביבה המזכירה יער גשם. חללים אלה עשויים לכלול רעשי סביבה מובנים, פסלים קינטיים, מחיצות זכוכית, צמחים שונים, ויצירות אמנות.

חלל בעל סיבה חושית עם גירוי נמוך יעוצב בקו נקי ושקט, פחות “בלאגן”, בידוד רעשים יעיל, גוונים שקטים ותאורה רכה

לעומת זאת, סביבה חושית עם גירוי נמוך, תהיה מעוצבת עם פחות גירויים חושיים. לעתים קרובות סביבה חושית כזו תהיה בעלת תאורה רכה, ריהוט רך וכמה שפחות רעש – כמעט מזכיר מערה. חלל כזה יעוצב בקו נקי ושקט, פחות “בלאגן”, בידוד רעשים יעיל, גוונים שקטים ותאורה רכה.

בבחירת החומרים והמרקמים, סביבות עבודה יכולות להיות מצוידות כך שיתמכו במגוון רחב של גירויים וצרכים
תכנון ועיצוב סביבת עבודה ע”י סטודיו T+R

על ידי מתן מגוון מרחבים שמעוצבים במנעד רחב של גירויים חושיים, העובדים מקבלים שליטה רבה יותר על סביבתם ויכולים לעבוד יותר זמן, בלי צורך לקחת פסק זמן שוב ושוב. בבחירת החומרים והמרקמים, סביבות עבודה יכולות להיות מצוידות כך שיתמכו במגוון רחב של גירויים וצרכים. לדוגמה, סגנון אריחי שטיח טקסטואלי עשוי מאד לשמש סביבה פתוחה במטרה לספק גירוי חושי גבוה.

הצעה של מגוון רחב של חללים מאפשרת לכל עובד לשקול את ההעדפות האישיות שלו, וליישם אותם באופן שבו הוא ניגש למשימה שלפניו, כדי שיוכל לבצע את המשימות העומדות בפניו, באופן הטוב והיעיל ביותר.

תכנון ועיצוב סביבת עבודה ע”י סטודיו T+R


חזרה לשורשים

בשנים האחרונות, מיינדפולנס ורווחה קוגניטיבית היו בראש מעייניהם של רבים בקהילת A&D, במיוחד כשמדובר בפרויקטים של תכנון סביבות עבודה. בהשראת הטבע, עיצוב ביופילי מאפשר לאדריכלים ומעצבים לחזור לשורשים של התנהגות חושית אנושית, ולהחזיר את השליטה החושית לידי העובד. בכך אנו האדריכלים מסייעים לעובדים ליצור קשר עבודה בריא יותר, ובעל זיקה חזקה למקום העבודה.

תכנון ועיצוב סביבת עבודה ע”י סטודיו T+R

תכנון ועיצוב סביבת עבודה ע”י סטודיו T+R

מחקרים מראים שגישה זו יכולה להוביל את העובדים לפרודוקטיביות מוגברת ולהפחית חרדה, מתח ושחיקה. גישה זו מסייעת לעובדים להרגיש יצירתיים וחדשניים יותר. מתן מבחר רחב של מרחבים חושיים בסביבת העבודה, הוא הזדמנות לנו האדריכלים, מול הנהלות הארגונים לסייע לעובדים ליצור מחדש יחסי עבודה בריאים, לחוות חוויה של עבודה נעימה בסביבת העבודה מאתגרת בתקופה זו של מעבר. עתיד מקום העבודה מעולם לא היה כל כך מרגש.