עיצוב ביופילי-המדריך הרישמי של סטודיו T+R

עיצוב ביופילי Biophilic Design  – מונח חדש עדיין, בלקסיקון התרבותי שלנו. אפילו בעולם העיצוב, הקונספט החדש של ביופיליה ורעיון העיצוב שעומד בבסיסו רק לאחרונה הופך לשיחת היום. מה שמרשים, עם זאת, הוא עד כמה מגמת  העיצוב המהפכני הזה, שמשלב טבע ודפוסים טבעיים באדריכלות ביניין הפכה לסצנה המרכזית. מתנועה אלמוניות יחסית היא פרצה לחזית עולם העיצוב העסקי (מסחרי) רק לפני שנים ספורות.

לאלה שאינם מכירים את המושג “עיצוב ביופילי, Biophilic Design – מדובר בעיקרו בהמשך של תנועת האדריכלות הירוקה הפופולרית, שיצאה מעולם ההנדסה והבנייה באמצע שנות ה-90 ותחילת שנות ה2000. תנועה זו יצרה מגוון רחב של מבנים ידידותיים לסביבה ויעילים באנרגיה. עיצוב ביופילי- Biophilic Design לוקח את הרעיון צעד נוסף קדימה, יצירת חללי עבודה שתורמים לעובדים בסביבה הבנויה. בעיקרו, מדובר באדריכלות בהשראת העולם הטבעי. אדריכלות ששומרת על הדפוסים האורגניים ומכניסה את הטבע ומרכיביו לסביבה הבנויה, ובכך מחזקת את הקשר האנושי-טבעי שכולנו זקוקים וכמהים לו.

הסיבה להצלחה של עיצוב פנים היא מעבר לאפקטיביות הבסיסית. אנו מגיעים לנקודה שבה העיצוב הביויפילי הופך להכרחי. לקוחות ועובדים שנחשפים לעיצוב כזה שמתמקד באדם, באיכות-החיים שלו ובריאותו wellness  and well-being בסביבת העבודה תומך בזיקה שלהם ובחיבור לסביבת העבודה לארגון ולמותג. בנוסף, עיצוב ביופילי ממשיך לקבל יותר תמיכה ומתיחה מאנשי מקצוע גם מחוץ לקהילות האדריכלות והעיצוב, כמו למשל ממנהלי משאבי אנוש ומומחים לניהול שינוי.

בסטודיו TR אנו חוקרים את מגמת העיצוב הזו שנמצאת בחזית התנועה לעיצוב החדש. אילו היבטים של עיצוב ביו-פילי מובילים את הדרך במונחים של אימוץ והתלהבות? מה מגמות שאנחנו מאמצים, במרוץ לעידן העיצוב החדש הזה?

בשיתוף צוות המעצבות הבכיר בסטודיו T+R, שמתמחות בעיצוב סביבות עבודה, עם ניסיון רב שנים במגוון פרויקטים גדולים, קטנים וחדשים ברחבי ישראל, הגדרנו 6 מגמות של עיצוב ביויפילי שמשנות את הדרך בה אנו חיים, עובדים ומשחקים בסביבת העבודה הבנויה.

מגמה 1: מבוסס קיימות ועץ ממוחזר:

עיצוב משרדים אקספו תל אביב
עיצוב משרדים, עיצוב משרדי הייטק, טלי ורקפת, office designe, T+R studio, עיצוב , מיתוג משרדים, משרדים יצירתיים, תכנון משרדים

    

עץ  הוא האלמנט הפופולרי ביותר בעיצוב ה Biophilic Design. מדקורציה פשוטה, דרך פרטי רהוט אסתטיים מעץ ועד לאלמנטים אדריכליים בקנה מידה גדול, העץ  מהווהלק אלמנט מרכזי במהפכה הביופילית.

מגמה 2: הצצה לשמים

לתקרות יש אמירה משלהן. תליית צמחים בגובה, עיצוב שמבוסס על צמחיה תלויה, המשך בחלונות  skylights למקסום התאורה הטבעית, התקרה היא הדבר הבא עבור אדריכלים ומעצבי פנים.

מגמה 3: מיקס ירוק

שילוב ירוק הוא הבסיס של מגמות העיצוב הביופילי ו-“טבע שני” Second Nature’  – מדובר במגמות עיצוב משרדים ומרחבי עבודה שמרחיבות את היריעה ומשלבות צמחיה כבסיס לעיצוב כולו. המגמות מרמזות על כך שאדריכלים ומעצבי פנים משלבים בתכנון יותר ויותר צמחים, קירות ירוקים ומתקנים ירוקים גדולים. לעיתים הם מותקנים כבר במהלך הטרום בנייה ובשלב השיפוצים, במקום להוסיף אותם אחרי השלמת השיפוץ רק כפריט אסתטי או דקורטיבי משלים ומשני.

 מגמה 4: תאורה ביו-דינאמית 

תאורה ביו-דינאמית היא האבולוציה הבאה של תאורה בסביבות עבודה.  מגמה זו מציגה תאורת מערכות המדמות את תנאי אור השמש הטבעי, בתוך סביבת העבודה. תאורה ביו דינאמית מסייע לווסת את קצב המחזור היומי שלנו. כל אלו יביאו לשיפור השינה שלנו ולוויסות מצב הרוח ללא קשר לקרבת עמדת העבודה לחלון. החוקרים מאתרים ומגדירים את רמות העוצמה וההשפעה של התאורה בכל עיתוי של זמן נתון. זה התקדמות משמעותית  בתפקיד התאורה בסביבת העבודה.

מגמה  5: להפריד & ולהצמיח

מגמת עיצוב ה- wellness  (עיצוב לאיכות חיים רווחה ובריאות) שם את האנשים ותפקודם במרכז. הפוקוס החדש הזה, יצר אתגרים חדשים בתכניות החלל הפתוח הפופולרית בסביבות העבודה. מכניסים מחיצות של קיר ירוק, רכיב מהפכני חדש שתורם לשיפור החלל  ומספק רזולוציה לרבים מן האתגרים העומדים בסביבות המשרד הפתוח בכל מקום. מחיצות ירוקות הן קלות מודולארית ובזריזות ומתאימות את עצמן לסביבות עבודה גמישות ודינאמיות, המחיצות מהוות מרכיב שמשלב ביופילית באופן טבעי בעלות מינימלית ובאופן שאיננו פולשני.

 מגמה  6: חיפוי ריצפה & שחזור 

עיצובי שטיחים וריצוף לוקח מאד ברצינות את הרעיון הביופילי. העיצובים משלבים את רעיון העיצוב הביופילי: יש השפעה והשראה של מאפיינים טבעיים כגון אבן טבעית, עץ, חיפוי “ריצפת יער” ועוד . המטרה היא ליצור טקסטורות טבעיות לחללים עם איכויות ייחודיות.

לפרוקיטים של עיצוב ותכנון אדריכלי   ע”י סטודיו T+R   בסביבות עבודה מתקדמות