חמישה אלמטים מנצחים -בעיצוב משרדי הייטק

עיצוב משרדים

בעתיד הקרוב אנו יכולים לצפות לכמה מגמות עיצוב מובלות בקטגוריה של תכנון ועיצוב סביבות עבודה ומשרדים. המגמות של עיצוב חללים משרדיים בסטודיו T+ R משקפות את סך השינויים שאנו רואים בתרבות שלנו, כמו דורות צעירים שנכנסים לשוק העבודה, שמרגישים מחויבים לסביבה והתנהלות לטובת הכלל.
5 מגמות מובילות, שהולכות ומתחזקות בעיצוב סביבות עבודה למשרדי הייטק בעולם. 

מגמה מובילה 1: עיצוב חסין התיישנות – FUTURE-PROOF DESIGN – הטכנולוגיה המתקדמת מתפתחת ומתעדכנת על בסיס יומי, סביבות עבודה ומשרדי הייטק שמתוכננים ומעוצבים היטב, יודעים להתאים את עצמם לפיתוח המוצרים והתחומים החדשניים. בחירת פרטי רהוט משרדי חכם ופתרונות מודולאריים של ישיבה ב- BENCHING 

הטכנולוגיה –מהווה מרכיב חיוני ומרכזי בתכנון עיצוב סביבת העבודה. הבחירות של פרטי הרהוט המשרדי, חייבות לקחת בחשבון שני פרמטרים מובילים: גמישות ויעילות.

כשמסתכלים אל עבר העתיד הקרוב בכל הנוגע לתכנון ועיצוב משרדי הייטק, רהוט גמיש ויעיל יהיה הבאז הבא:

כאדריכלי פנים ומעצבים אנו מגישים ללקוחותינו תכניות עיצוב גמישות, שיכולות להתאים לרמה גבוהה של שינויים. אחד הדברים שיכולים להתאים הוא מערכות חשמל ותקשורת גמישות. חיווט גמיש מהווה שיקול מהותי בשלבי התכנון שלנו בסביבות עבודה מתקדמות.

furniture-for-office-custom-vitra-desks-wood_oggetto_editoriale_h495

custom-furniture-for-office-vitra-desks_oggetto_editoriale_h495

מדובר בשיטת התקנה פשוטה ומאפשרת חיווט מחדש בכל שינוי, מדובר במערכת “סתגלנית” שיכולה להתאים עצמה לכל שינוי, חוסכת זמן ועבודה, ואפילו בעלת יתרונות באספקטים בטיחותיים. המערכת מאפשרת ימוש חוזר באלמנטים באופן קל ופשוט ניתן להוסיף להסיר, לאפשר התרחבות או הגדרה מחדש של כל נקודות הממשק ובעלות מינימלית.

מגמה מובילה 2: תכנון עיצוב אותנטי

כבר עתה אנו רואים גל של ביקושים לפתרונות עיצוב שמתמקדים באותנטיות. מדובר בתכנון ועיצוב שמחויב מעל לכל לערכי היסוד של החברה, או הארגון. כאדריכלים ומעצבי פנים, תפקידנו ליצור סביבה פיזית, המספרת את סיפורו של ארגון . הסיפור של הארגון יבוא לידי ביטוי בעיצוב ץ הסיפור הזה יבוא לידי ביטוי מול ההנהלה והעובדים ומול הלקוחות, האורחים והמבקרים במשרד. אז איך אנחנו המעצבים עושים זאת? אין פתרון סטנדרטי, אבל המפתח הוא להקשיב ללקוח שלנו. כשהידע והניסיון של המעצב והאדריכל הם בהחלט הכלי החזק ביותר לטובת העברת הסיפור האישי של הארגון.

hio

אסור לנו לקבל כמובן מאליו שום דבר, גם לא מה שברור לנו לגבי הלקוח, או לגבי העבר וההיסטוריה שלו. אנחנו צריכים לתחקר את הלקוח ולהבין את החזון והמשימה, את היעדים של הארגון. במסגרת התחקור עלינו להבין מה באמת הדבר החשוב ביותר ללקוח. לא תמיד הוא ידע להגדיר זאת לבד ואמנם זה לוקח זמן ודורש גם מהלקוח עצמו “לחפור עמוק” אצלו, כדי שיוכל להנחות אותנו. התפקיד שלנו זה לקחת את המידע הזה ולהציג לו את הפתרונות העיצוביים בצורה הטובה ביותר: כאן מדובר ב”פתרונות אותנטיים” שיביאו לידי ביטוי את לב הארגון וימחישו תכנון ועיצוב שמתאימים בדיוק לצרכים של הארגון.  עיצוב אותנטי בא לידי ביטוי במושגים כגון: “מיתוג ויזואלי”, “הבעה יצירתית”, או “חומרים מקוריים”. יותר ויותר מעצבים ישתמשו בעיצוב אותנטי ככלי לעיצוב סביבות עבודה מוצלחות יותר:

intango_009-custom

מגמה מובילה 3: עיצוב משולב טכנולוגיה. INTEGRATED TECHNOLOGY – סביבות עבודה משולבות טכנולוגיה – הוא טרנד עיצובי מתבקש ובמגמת עלייה. אנו יכולים לצפות לראות בקרוב טעינה אלחוטית של מכשירים. הדבר – צפוי להיות חלק בלתי ניפרד בסביבות העבודה. בעיקר שמוצרי אפל כבר תומכים בתכונה זו.

טכנולוגיה

ריהוט משרדי יכלול מתאמי חשמל ותקשרת מובנים ויכולות מולטימדיה מתקדמות. עמדות מולטימדיה יהיו חלק בתי ניפרד מתכנון ועיצוב סביבות עבודה מעוצבות וגמישות.
למשל: עבודה מגבוהה, פריי בוקס – שהן מחיצות מולטימדיה, שתולות בשטח למפגשי עבודה משותפים, (free box, free wall)

2

מגמה מובילה 4: עיצוב לטובת האושר והרווחה WELL-BEING& WELLNESS OF TOMORROW – תקנים סטנדרטיים של בריאות במקום העבודה אינם מספיקים עוד. – מעצבים חייבים להיות מכווני ביצוע, לתצפת באופן מתוחכם על המרחב הזה, ולבדוק כיצד לבנות משרד ששם במוקד את הנושא של בריאות ורווחה עבור הנהלות ועובדים שוחרי בריאות. מחקרים מוכיחים שיש יתרונות נפשיים ופיסיים שנובעים מחשיפה לטבע, והמסקנה המתבקשת או המפתח לתכנון טוב הוא למצוא דרכים לעצב באופן שיחבר את החוץ עם הפנים. נושא הרווחה שתורמת ליעילות העובד, זוכה לחיבוק אוהד בקרב קהילת האדריכלים ומעצבי המשרדים. מדובר בהיבט מרכזי של עיצוב ותכנון במקום העבודה. כשהבריאות של העובד והרווחה שלו, הופכים להיות ההיבט המרכזי בתכנון העיצוב, אנו רואים השפעה חיובית על הבריאות, האושר, והפרודוקטיביות הכוללת במקום העבודה. הסייד אפקט של הטרנד הזה, הוא שתהיה פחות תחלופת עובדים ובסה”כ יופחתו עלויות העובדים.

Vitra_NY_NeoCon_6

רעיונות נוספים כגון שולחנות עמידה/ישיבה שיורדים ועולים, הקצאת יותר שטחים במשרד לטובת אזורי עבודה בשיתוף פעולה, אזורי עבודה שקטים, ולפרטיות, עמדות עבודה גמישות שתומכות בנוחות העובד, זרימת אוויר, תאורה נכונה, צמחים חיים בחלל, התאמת מגוון אפשרויות לעובד לנהל את אורח החיים האישי שלו באופן בריא, כמו הגמשת מועד תחילת העבודה בכל יום, או חברות במועדון כושר – כל אלו באים להגדיל את הרווחה והפרודוקטיביות של צוות העובדים

מגמה מובילה 5: OUTDOORS IN – הכנסת החוץ פנימה, היא מגמת עיצוב משרד שרק הולכת ומתחזקת. זה עולה בקנה אחד עם מגמת העיצוב התומך ברווחה פרודוקטיבית. כשהעובדים במשרד מבלים כשמונה שעות עבודה ביום בתוך כתלי המשרד, אנו יכולים לראות את היתרונות של הכנסת אלמנטים טבעיים יותר, פנימה לתוך מקום העבודה. פטיו, קירות ירוקים, וכל מה שיוצר אלמנט של חיים וטבע, או עוזר לטהר את האוויר, ולשפר את איכות ארוחת צהריים, אם כבר לשלב צמחים, למה לא לגזום קיר חסה ולהכין סלט בצהריים


תוך כדי עבודה עם לקוח סטארט-אפ , הלקוח ספר לנו כי בראש סדר העדיפויות שלו היה שהעובדים שלו ישמחו במקום עבודתם. אנחנו מתייחסים לפרויקטים באופן משימתי ועלינו לוודא שאנו לומדים להכיר מקרוב את עובדי הארגון. כך באמת ניתן להבין את הצרכים של הלקוח ולתכנן לו עיצוב שמעורר את החושים.
חלק האסטרטגיות שלנו כוללת הכנת רשימת מוצרים מחומרים טבעיים, ועיצוב שאפשר חדירת אור טבעי במהלך היום, לכמה שיותר חללים פנימיים.

Vitra | Weil am Rhein Net 'n' Nest Office July 2010 | E10295-13531
לסיכום:
בקרוב נראה יותר ויותר סביבות עבודה שמותאמות למגוון רחב של עובדים וסגנונות עבודה. נאמץ משרדים שיתנו אינסוף אפשרויות לעובדים שונים בעלי משימות עבודה שונות ומגוונות, בדגש על רווחת העובד ואושרו, עם אזורי מנוחה ומרגוע, לצד מרקמים ואלמנטים טבעיים אור טבעי ואויר צח.