תבניות של עיצוב ביו-פילי

עיצוב ביופילי הוא שילוב הטבע בסביבת המשרד ועיצוב חלל שמשחזר השראה של טבע ומחבר את בני האדם לסביבתם.  לא כל מרחב יכול להיות מתוכנן באופן ששלב את כל העקרונות של עיצוב פנים ביופילי, אך לעתים קרובות יש אלמנטים רבים שתורמים ביחד לשפור החלל המעוצב ולרווחת השוהים בו. זה יותר מסתם תוספת של כמה כלים עם צמחים.

תאורה טבעית, צמחייה טבעית, קירות ירוקים חיים, טקסטורות טבעיות וחומרים מן הטבע לצד מראות מהטבע יספקו השפעה חיובית על החלל. בסטודיו T+R הגדרנו  14 תבניות של עיצוב ביו-פילי היות ויש להן השפעה גדולה ועוצמה עיצובית על העובדים במרחבי העבודה. עיצוב ביו-פילי משפיע על הדרך בה אנו מרגישים, עובדים ויוצרים. עיצוב המקשר אותנו לטבע מוכח כעיצוב שמעורר בנו השראה, מגביר את הפרודוקטיביות שלנו ואף יכול לתרום לתחושת רווחה חזקה ביותר. 

טבע בסביבת העבודה

“טבע בחלל” תבנית עיצוב משמעותיות, שמדברת על נוכחות חזקה ביותר של “הטבע במרחב” . התכנון ידגיש חיבור וויזואלי לטבע . סטודיו T+R  בא בגישה עיצובית שכוללת תבנית זו. מדובר בתכנון עיצוב שנותן מקום לגינה ולפטיו כחלק מסביבת העבודה. כמובן שיש משמעות לבחירה נכונה ורב תכליתית של עציצים, אדניות, גינות פטיו, תחושת עבודה בגינה או בחצר, עמודים וקירות ירוקים.

שימוש דקורטיבי בצמחים יושם לפני כמה אלפי שנים ע”י המצרים. האנגלים החלו להשריש צמחים בחממות בעידן הוקטוריאני ועד אמצע המאה ה-19 טיפוח הפטיו והגן הפך לתחביב פופולרי בארה”ב. מבחינת סטודיו T+R  סגנון עיצוב ביופילי מניע את הקונספט של תכנון טבעי בחללי עבודה. עציץ במשרד, או בפטיו של לובי עם אופציה למפל מים ואפילו דגים מקנה לחלל קסם שמשפיע מאד על האווירה. אנשים תמיד חשים בצורך להטמיע את הטבע במרחב בו הם עובדים וחיים.

יעילותם של הצמחים בסביבות עבודה ומגורים

מעצבי פנים ואדריכלים בסטודיו T+R, נוטים לתכנן איזורי פטיו וחצרות פנימיות שמכניסות את התאורה הטבעית לחללי העבודה ולחללי המגורים  . אחד האתגרים הגדולים ביותר בשמירה על בריאותו של צמח בסביבה מקורה הוא התאורה. העדר תאורה נאותה מוביל למוות איטי של כל צמח בריא. אנו מאמינים כי סוד הטיפול המוצלח בצמח בסביבת עבודה או בסביבת מגורים הוא להרגיל את הצמח לרמת תאורה נמוכה לפני הצבתו. מדובר בתהליך שמפחית את רמת האור בה גדל הצמח במהלך תקופה של כ-12 שבועות עד 6 חודשים.

צמחים טרופיים פותרים לפתרון בעיית איכות האוויר.  צמחים מסננים ומטהרים  את האוויר  למרות שקיים וויכוח מסוים לגביי הכמות וההיקף הנדרשים כדי להפוך צמחים לאמצעי סינון ביולוגי אפקטיבי בסביבה מקורה,  המחקר בנושא היתרונות הבריאותיים של נופים טבעיים בבתי חולים. תומך במה שרבים מאיתנו יודעים באופן אינסטינקטיבי: הטבע במרחב העבודה והבית  יכול להעניק לנו אנרגיות, להפוך אותנו לפרודוקטיביים יותר ולהוביל לאושר רב יותר. מסדרת מחקרים, עולהכי 10% מהיעדרויות של עובדים ניתן לייחס לתכנון עיצוב אדריכלי שמנותק מהטבע,  המאמר טוען שאנחנו לא יכולים להמשיך ולהתעלם מהיתרונות הכספיים של הכללת טבע חי וגורמים ביופיליים אחרים בסביבה הבנויה.

מה צופן העתיד

לשילוב של רווחה ומחקרים כלכליים ביחס לטבע במרחב יש השפעה עמוקה על האופן בו אנו מתכננים ומעצבים את סביבות המגורים וסביבות העבודה. ככל שערינו הופכות יותר ויותר מאוכלסות, הצורך ליצור חיבור לטבע בין כותלי הסביבה הפנימית שלנו יהפוך לצורך הכרחי בכל דבר שנרצה לעצב. הבריאות והרווחה של עתידנו המשותף תלויה בכך.

לתמונות מפרויקטים נוספים  ועיצוב סביבות עבודה ומשרדים -ע”י סטודיו T+R